Marie Antoinette kimdir ?

Marie Antoinette (  2 Kasım 1755 doğum –  16 Ekim 1793 ölüm ) 

  • Marie Antoinette öldüğünde, 37 yaşındaydı.
  • Marie Antoinette, günü, bir Pazar günü doğdu. Yaşasaydı 38. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 320 gün vardı.
  • Marie Antoinette’nin burcu Akrep burcuydu.

Fransa kraliçesi Marie Antoinette Avusturya’nın Viyana şehrinde doğdu. İmparator Francis I ve Marie Thèrès’nin kızıdır. 1770 senesinde Fransa müstakbel kralı Berri Dükü ile evlendi. 1774’te, beraber Fransız tahtına geçtiler. Antoinette hiçbir zaman Fransız olarak kabul edilmedi. Ona “Avusturyalı kadın” lakabı takıldı. Kardinal Louis de Rohan ve Kontes La Motte, Antoinette’in elmas gerdanlığındaki ismini dahi sildirdiler.

1 Ekim 1789’da verilen bir akşam yemeği kabulünde, beyaz kraliyet kokartları başa takılıp, milli kokartlar ayaklar altında çiğnenince Versaille Sarayı devrimciler tarafından işgal edildi. Kraliyet ailesi Paris’e taşındı. 1791 senesine kadar kraliyet ailesi Varenne’de tutuldu. 10 ağustos 1792 senesinde kral ve kraliçenin yetkilerinin kalktığı ilan edildi. Bundan sonra Antoinette Onaltıncı Louis ile birlikte hapiste kaldı. Marie Antoinette, devrim mahkemelerinde devletin parasını Fransa’nın içte ve dıştaki düşmanlarına dağıtmakla suçlandı. Antoinette, büyük bir sebatla devlete sadakatla çalıştığını savundu. Devrimciler tarafından çeşitli hakaretlere maruz kaldı. Hapishanedeki penceresinin önünde hergün öz oğluna “Kahrolsun kraliyet, yaşasın cumhuriyet!” diye bağırtarak manevi eziyetlerde bulundular. 16 Ekim 1793’te Paris’te, giyotinle idam edilerek, öldürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir