” George Armstrong Custer ”

George Armstrong Custer (d. 5 Aralık 1839 – ö. 25 Haziran 1876) Birleşik Devletler Ordusu subayı ve süvari komutanı. Amerikan İç Savaşı ve Amerikan Kızılderilileri Savaşlarında görev aldı. Günümüzde en çok Little Bighorn Muharebesi’ndeki talihsiz askeri çarpışması ile bilinir. Michigan ve Ohio’da yetişti. 1858 yılında Birleşik Devletler Askerî Akademisi’ne kabul edildi. İç savaş patlak verdiğinde tüm potansiyel subaylara ihtiyaç vardı ve İttifak Ordusu’na katılması için çağrıldı.

İç savaş süresinde sağlam bir ün kazandı. İlk büyük savaş olan Birinci Bull Run Muharebesi’nde savaştı. Onun bazı önemli subaylarla olan ilişkisi kariyerinin gelişmesine ve performansının sonucunda agresif kumandan anılmasına yardımcı oldu. Savaş bitmeden önce, geçici rütbe (kıdem) ile tümgeneralliğe terfi etti. Savaşın sonunda bu rütbe düşürüldü ve kalıcı olan yardımcı albaylığa getirildi. Appomattox Campaign’in sonucunda, o ve onun birlikleri önemli rol oynadı. General Robert E. Lee’nin kurtarılışında eli vardı.

İç savaştan sonra Amerikan Kızılderilileri Savaşlarında savaşması için batıya sevk edildi. Son savaşta aldığı ağır yenilgi onun iç savaştaki başarılarını gölgede bıraktı. 1876 yılında Little Bighorn Muharebesinde bir Kızılderili kabile koalisyonuna karşı savaşırken bozguna uğradı ve öldürüldü. Bu savaş Amerikan tarihinde “Custer’ın Son Direnişi” olarak popülerlik kazandı.

Little Bighorn Muharebesi

Little Bighorn Muharebesi ,25-26 Haziran 1876, Lakota Siyuları, Kuzey Şayenleri ve Arapaholardan oluşan birleşik Kızılderili birlikleriyle Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetlerine bağlı Yedinci Süvari Alayı arasında 25 ve 26 Haziran 1876 tarihinde Montana’nın doğusunda Little Bighorn Nehri kıyılarında yapılan ve Kızılderililerin kesin zaferiyle sonuçlanan muharebe.

General Custer ve adamlarını bozguna uğratan Kızılderili reisi Çılgın At’ın efsaneleşmesini sağlayan muharebenin yapıldığı alan günümüzde Little Bighorn Battlefield National Monument arazisine dahil olup nehrin doğu tarafında Crow Agency yerleşiminin yaklaşık beş mil güneyinde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir