” Waterloo Muharebesi ”

 Waterloo Muharebesi veya Waterloo Savaşı; 16-18 Haziran 1815 tarihlerinde gerçekleşen, Fransa İmparatoru Napolyon’un mutlak yenilgisiyle sonuçlanan ve Avrupalı güçler arasında 23 yıldır süren silahlı mücadelenin (Fransız Devrim Savaşları ve Napolyon Savaşları) sonunu getiren muharebe. Fransızcada Mont-Saint-Jean Muharebesi olarak da bilinir. Muharebe İngiltere-Prusya ittifakı ile Fransa arasında, Belçika’nın Waterloo kasabası yakınlarında gerçekleşmiştir.

1791’de Fransız kralı XVI. Louis’nin devrilmesi ve cumhuriyetin ilanı.Avrupa monarşilerinin başındaki hanedanları endişelendirdi. Avusturya ve Prusya hanedanları  Pillnitz Bildirisi  Avrupa krallıklarını devrik Fransız kralını desteklemeye davet etti.

” Pillnitz Bildirisi veya Pillnitz Deklarasyonu, 27 Ağustos 1791’de Avusturya ve Prusya tarafından yayımlanmış, Fransız İhtilali’ne karşı devrik Fransız Kralı XVI. Louis’yi destekleyen bildiri. Dresden yakınlarındaki Pillnitz Kalesi’nde, Habsburg Kutsal Roma İmparatoru II. Leopold ile Prusya Kralı II. Frederick William tarafından imzalandı. ” 

Bildiri ihtilalcilerden Kral Louis’yi yeniden başa geçirmelerini talep ediyor, Avrupalı devletleri gerekirse Fransa’nın iç işlerine müdahale etmeye davet ediyordu. 1792’de Fransa Cumhuriyeti Avusturya ve Prusya monarşilerine savaş açtı. Pillnitz Bildirisi, Fransız Devrim Savaşları denen bu muharebeler silsilesinin başlamasındaki en önemli etkenlerden biridir.

Bunun üzerine Fransız cumhuriyeti Avusturya ve Prusya’ya savaş ilan etti ve Fransız Devrim Savaşlarıdenen ve ilk baştaki amacı Fransız Devrimi’ni korumak olan savaşlar silsilesi başladı.Bu savaşlar esnasında yıldızı parlayan askeri okul kökenli general Napolyon Bonapart Kasım 1799’daki bir darbe ile iktidara geldi.

 

Fransız Devrimi’nin güvence altına alınmış olmasının yanı sıra Devrim Savaşları Fransa’yı Avrupa’nın en güçlü ülkesi hâline getirmişti. Napolyon, bir diktatörlük hâline gelen Fransa’nın sınırlarını genişletmek amacıyla savaşlara devam etti ve Napolyon Savaşları denen dönem başladı.Yüz Gün denen dönemde gerçekleşen Waterloo, Napolyon Savaşları’nı ve Avrupa’daki 23 yıllık güç mücadelesini sona erdiren savaş oldu.

Savaş, Belçika’nın Brüksel şehrinin 14,5 km ve Waterloo kasabasının (o dönemde köy) 2 km uzağında gerçekleşti.

Savaşta İngilizlere Dük Wellington, Prusyalılara ise Gebhard von Blücher komuta etti. Müttefikler, Fransa’nın kuzeydoğusuna doğru saldırmayı düşünürken Napolyon onlara Belçika’da bir engelleyici saldırıda bulundu, sonrasında bu Waterloo Savaşı’na dönüştü.

Öncelikle İngiliz ordusuyla karşılaşan Napolyon, üstün görünürken süvari birliklerinin yanlış bir manevrası hemen hemen savaşı İngilizlerin lehine çevirdi, daha sonra Prusyalıların yetişmesi Fransızların yenilgisini bozguna dönüştürdü ve savaş hemen hemen tüm Fransız ordusunun imhası ya da esaretiyle sonuçlandı.

Fransa monarşisinin yeniden kurulduğu bu muharebe sonrasında, Napolyon 1821 yılında öleceği Saint Helena Adasına sürgüne gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir